چهارشنبه, 27 بهمن 1395 ساعت 13:43

راد ژن آزما

نام کامل شرکت

راد ژن آزما

نام مدیرعامل

سید محمد امین موسوی راد

نوع واحد فناور

واحد فناور

 

حوزه فناوری

حوزه هاي كالاها وخدمات دانش بنيان

فناوري زيستي (پزشكي، كشاورزي، صنعتي ومحيط زيست)

تجهيزات پيشرفته ساخت، توليد و آزمايشگاهي

داروهاي پيشرفته و مهندسي پزشكي

زمینه فعالیت یا ایدهء محوری

ایجاد محل تولید، نگه داری و فروش حیوانات آزمایشگاهی

 1 – تولید موش های ازمایشگاهی با روش ها و استاندارد های روز دنیا .

2 – بر طرف کردن نیاز های دانشگاه و داشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از انواع موش های مورد نیاز برای انجام تحقیقات .

3 – ایجاد یک مرکز منسجم در دانشگاه ازاد اسلامی برای فروش موش به سایر مراکز و ایجاد درامد برای دانشگاه .

4 – ایجاد فرصت اشتغال زایی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ازاد اسلامی ( استفاده از توان مندی های درون سازمانی برای حفظ چشم انداز های کلان نظام جمهوری اسلامی ایران) .

5 – ایجاد انواع کارگاه های امورشی در این حوزه از علوم زیستی برای علاقه مندان .

6 -  تولید موش های تراریخته (دست کاری شده ژنتیکی ) به منظور استفاده در مراکز تحقیقاتی و صنعت داروسازی کشور

7 – استفاده بهینه از ابزار ها ومکان های بلا استفاده موجود در دانشگاه های ازاد اسلامی به منظور تولید دانش بنیان و اشتغال زایی و تولید ثروت .

8- تولید حیوانات جراحی شده و آماده برای فروش و استفاده در طرح های خاص، به عنوان مثال موش وازکتومی یا توبکتومی برای تحقیقات تولید مثل

ایجاد بانک سویه های ازمایشگاهی

1 – دسترسی به سویه های حیوانات ازمایشگاهی در زمان مختلف ، چرا که همه ی سویه های این حیوانات به خصوص موش ازمایشگاهی در یک زمان در تحقیقات استفاده نشده واز طرفی ممکن است همیشه امکان خرید و تامین سویه ای از ان ها مهیا نباشد .

2 – کاهش هزینه های نگه داری حیوانات در مراکز نگه داری و جذابیت فروش محصول .

3 – عدم وجود مشکلات مربوط به الودگی پاتو ژن ها .

4 – عدم وجود مشکلات مربوط به جفت گیری نا خواسته و الودگی ژنتیکی .

5 – جلوگیری از رانش ژنتیکی در کلونی ها .

6 – حفظ گونه های در خطر انقراض ( به عنوان مثال یوز ایرانی و ... ) .

7 – حمل و نقل اسان و عدم نیاز به قرنطینه های طولانی مدت .

8 – فروش انواع نمونه های منجمد گامت وجنین دام های نژاد مرغوب ( گاو شیری و گوشتی و...) به مراکز تحقیقاتی و صنعتی

9 – تامین نمونه های زیستی جهت تحقیقات داخلی

10 – ارائه خدمات انجماد و نگه داری انواع نمونه های زیستی

11 – برگزاری کار گاه های تخصصی در حوزه بیو بانک .

اطلاعات تماس

آدرس دفتر در پارک فناوری اطلاعات:

آدرس دفتر مرکزی:تهران خیابان شریعتی دوراهی قلهک خیابان شهید امیر پابرجابلوار آیینه نبش کوچه گل یخ غربی پلاک 16 طبقه 5

 شماره تلفن و نمابر:09226402446

آدرس پایگاه اینترنتی

آدرس پست الکترونیکی:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس در شبکه های اجتماعی

و ...

لیست محصولات

موش کوچک آزمايشگاهي

 

 موشها قرنها و حتي هزاران سال است که خانگي و اهلي شده­ اند و از  سالهاي سده 16 ميلادي تاکنون، در تحقيقات علمي مورد استفاده قرار مي­گيرند. به هر حال، توسعه و گسترش موش آزمايشگاهي بعنوان يک مدل تحقيقاتي، در حقيقت با آزمايشهاي ژنتيکي در سالهاي ابتدايي سده 19 ميلادي آغاز گرديده است. امروزه، موش آزمايشگاهي، بعنوان يک مدل باارزش براي انجام تحقيقات ژنتيکي مدرن شناخته مي­شود. موشها، همچنين در زمينه­هاي ديگر تحقيقاتي نيز مورد استفاده قرار مي­گيرند. که شامل: سرطان، ايمونولوژي، سم­شناسي، متابوليسم، بيولوژي رشد، ديابت، چاقي و تحقيقات قلبي- عروقي مي­باشند. آنها بخاطر داشتن مشخصه­هاي فراوان از قبيل اندازه کوچکشان، زمان کوتاه زاد و ولد و سهولت زاد و ولد در آزمايشگاه، مورد توجه مي­باشند. اين حقيقت که آنها، از نظر ژنتيکي از ميان همه پستانداران، به بهترين شکل، شناخته شده مي­باشند ارزش آنها را در همه زمينه­هاي تحقيقاتي، افزايش داده است. در سال 1926، کاوشگري به نام Lynch، 2 قطعه موش نر و 7 قطعه موش مادۀ سفيد را از پژوهشکده‌اي واقع در کشور سوئيس تهيه نمود که اين موش‌ها همان نياکان موش‌هاي سوئيسي امروزي هستند که به طور گسترده‌اي در کشورهاي مختلف جهان جهت انجام اقسام پژوهش‌ها استفاده مي‌شوند.

موش بزرگ آزمايشگاهي ( رت )

موش صحرايي نروژي متداول ترين اين گونه مي‌باشد که در  پژوهش‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در مورد شيوه نام گذاري آنها بر اين باروند که در نيمه نخست سده هجدهم ميلادي اين موش از شبه جزيره نروژ به وسيله جهان گردان اروپايي به اروپاي غربي منتقل شده است. از سال 1930 ميلادي به بعد موش صحرايي نروژي به عنوان يک حيوان آزمايشگاهي در بسياري از پژوهش‌ها مورد استفاده قرار گرفت. سنجش افزايش تدريجي موارد استفاده موش بزرگ به عنوان يک حيوان آزمايشگاهي با موش سوري جالب مي‌باشد. از نظر تعداد حيوانات مورد استفاده در پژوهش‌هاي بيومديکال موش صحرايي به عنوان دومين حيوان آزمايشگاهي شمرده مي‌شود. برآوردها نشان مي‌دهد که موش کوچک و موش بزرگ 14 برابر بيشتر از مجموع حيوانات ديگر مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در پژوهش‌هاي مربوط به فيزيولوژي، سگ حيوان انتخابي است و موش صحرايي از اين نظر مقام دوم را داراست. امروزه به دليل گستردگي کار آزمايشگاهي بر روي موش رت، فهرست مرجع مقادير مختلف هماتولوژيک، بيوشيمي باليني و ... در اين حيوان با دقت بسيار زيادي اندازه‏گيري و ارائه شده است موش‌هاي صحرايي به آساني در محيط آزمايشگاهي قابل نگهداري هستند و اطلاعات در مورد نيازهاي غذايي و شرايط مطلوب محيط زيست و اختصاصات زاد و ولد آنها به خوبي شناخته شده است. اين موش‌ها به آساني با روش‌هاي پژوهشي سازگاري پيدا مي‌کنند.

خرگوش

 

خرگوش‌هاي اهلي ويژگي‌هاي مشترکي را جوندگان دارند ولي به علت برخي از مشخصات کالبدشناسي منحصر به فرد رده جداگانه‌اي را تشکيل  مي‌دهند که Lagomorpha خوانده مي‌شود. هم اکنون 28 نژاده و 77 گونه شناسايي شده است. رايج ترين اين نژادها، نژاد خرگوش سفيد نيوزيلندي است. جالب ترين ويژگي اين گونه، ارتباط وراثتي ژن مربوط به آتروپين استراز و ژني که مسئول ايجاد رنگ است، مي‌باشد. وجود آتروپين استراز زمان پاسخ فارماکولوژيک به آتروپين را شديداً کوتاه مي‌کند که با تزريق سياهرگي 1/0 ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن سولفات آتروپين مشخص مي‌شود. در خرگوش‌هاي داراي آتروپين استراز واکنش مردمک نسبت به نور از ميان نمي رود و در طي 15-10 دقيقه برگشت مي‌پذيرد. در حالي که حيوانات بدون آتروپين استراز اين بازتاب براي مدت طولاني دوام دارد. نژادهاي رايج ديگر شامل: خرگوش آلبينو، خرگوش قرمز نيوزيلندي، نژاد کاليفرنيايي (به رنگ سفيد و گوشهاي سياه)، خرگوش هلندي که نسبت به ديگر خرگوش‌ها کوچکتر است و نژاد رکس (Rex) که داراي پوست نرم و خيلي زيبايي است، مي‌باشد. خرگوش‌ها را به طور گسترده‌اي در پژوهش‌هاي مربوط به ايمني شناسي، بيماري‌هاي عفوني و در زمينه چشم پزشکي استفاده مي‌نمايند.

خوکچه هندي

اساس وجودي خوکچه هندي دقيقاً مشخص نيست. اما گونه‌هاي وحشي  اين حيوان که اهلي شده بودند در منازل بومي‌هاي مهاجري که از اسپانيا  به پرو مي‌رفتند، ديده شده ا ست. شروع کارهاي پژوهشي بر روي اين  2 نژاد به سال 1915 ميلادي برمي گردد و به شخصي به نام رايت (Wright) نسبت داده مي‌شود. خوکچه هندي يکي از حيوانات آزمايشگاهي است که براي تجربيات و پژوهش‌هاي زيست شناسي از آن استفاده مي‌شده است. در گفتگوها، تشبيه انسان به خوکچه هندي (human guinea pig) به معني اين است که بر روي انسان همانند خوکچه هندي تجارب و پژوهش‌هايي را انجام مي‌دهند.  برخلاف موش، موش صحرايي و‌هامستر، خوکچه کاربرد کمتري دارد و از نظر کاربرد در ميان حيوانات آزمايشگاهي مقام چهارم را از آن خود نموده است. توسط يک بررسي که در سال 1971 انجام گرديد شايان ذکر است که ويژگي‌هايي در اين حيوان آزمايشگاهي وجود دارد که آنرا براي انجام پژوهش‌هاي بيومديکال مناسب مي‌نمايد. از اين حيوانات مي‌توان به طور گسترده‌اي در پژوهش‌هاي ايمني شناسي، تغذيه، شنوايي و بيماري‌هاي عفوني استفاده نمود. از خوکچه هندي در پژوهش‌هاي مربوط به تغذيه نيز استفاده مي‌شود. اين حيوان برخلاف حيوانات آزمايشگاهي ديگر نياز فراواني به ويتامين C اگزوژن دارد و به همين دليل پيش از ابداع روش‌هاي آناليز شيميايي براي معين نمودن حضور ويتامين C و در پژوهش‌هاي مربوط به اين ويتامين از خوکچه هندي استفاده مي‌شده است. اين حيوانات نياز فراواني به اسيد فوليک، ويتامين، آرژينين و پتاسيم دارند، در نيتجه مي‌توان از خوکچه به عنوان يک وسيله پژوهشي براي بررسي اين مواد استفاده نمود.

کاربرد ديگر خوکچه در پژوهش‌هاي شنوايي است. پژوهش‌هاي فراواني بر روي حلزون گوش دروني خوکچه انجام شده و در ضمن گوش بيروني آن نيز به عنوان يک الگو براي مقاصد پژوهشي به کار مي‌رود.

بیو بانک

پس از مطالعات اولیه بر روي خرگوش، برای اولین بار   Edwarsو همکارانش حاملگي انسان در شرایط in vitroرا مورد بررسي قراردادند. مهمترین درمان براي ناباروري استفاده از روش لقاح آزمایشگاهی است .بطوریکه هم اکنون از این روش در کل دنیا استفاده ميشود. در سوئد تقریباً از هر 50 تولد یکي، در استرالیا از هر 60 تولد یکي، و در آمریکا از هر 100 تولد یکي نتیجه IVFاست.به طور واضح نشان داده شده است که تخمک هاي انساني مي توانند بوسیله اسپرم متحرک در محیط کشت حاوی مواد ساده لقاح یابند. براي اینکه تخمک بتواند لقاح یابد، باید در مرحله متافاز II باشد و اولین جسمک قطبي خود را آزاد کرده باشد. اسپرم انساني نیز باید تحت سه تغییر مهم قرار گیرد: استعدادیابي، واکنش آکروزومي و افزایش فعالیت، که این تغییرات باید قبل از لقاح صورت گیرد. هنگامیکه اسپرم ها به تنهایي در محیط کشت قرار مي گیرند به طور معمول تعداد کمي از آنها استعداد مي یابند و واکنش آکروزومي را انجام مي دهند درحالیکه قسمت اعظم واکنش آکروزومي وقتي رخ مي دهد که اسپرم در تماس با پرده شفاف تخمک قرار مي گیرد. افزایش تحرک دم اسپرم براي نفوذ به داخل زونا و فضاي دور زرده اي ضروري است. ادغام غشاي پلاسمایي تخمک با غشاي داخلي آکروزوم باعث فعالیت دوباره اسپرم شده و در این هنگام واکنش قشري به کامل شدن لقاح و تشکیل پرونوکلئوس نر و ماده کمک مي کند.

IVFشامل تحریک تخمک گذاری، جمع آوري تخمک،آماده کردن اسپرم،لقاح و کشت جنین است. قبلاً IVFتنها در زناني کاربرد داشت که لوله فالوپ آنها بلوکه و یا خراب شده بود و یا اینکه اصلاً لوله فالوپ نداشتند اما امروزه این روش براي ناباروري هایي که در اثر مشکلات اندومتری و یا مسائلی که در مردان وجود دارد نیز کاربرد دارد. براي بالا بردن اوولاسیون از داروهایي جهت افزایش تعداد تخمکهای بالغ استفاده میشود. با وجود افزایش تعداد تخمک هاي بالغ شانس حاملگي در IVFافزایش مي یابد. نوع و میزان داروي بکار برده شده درIVF بسته به موقعیت بیمار، متفاوت است. در اغلب موارد داروها در طي 10 - 7 روز به بیمار تجویز مي شوند برخي از این داروها عبارتند از:

Serophenea

Clomidia

hCG

GnRh

Luprona

که ممکن است این داروها تنها و یا همراه با هم استفاده شوند. لقاح تخمکها مي تواند توسط کشت تخمک و اسپرم با یکدیگر انجام شود و یا به طریق تزریق داخل سیتوپلاسمي اسپرم، صورت گیرد.

اهداف، چشم انداز، ماموریت

 

بازار جهانی

 

زیرگروه کدام مرکز رشد هستند؟

 

تاریخ استقرار در پارک

16/ آذر/1395

وضعیت رشد شرکت

رشد

آیا شرکت دانش بنیان است؟  بله                    تاریخ اخذ گواهی:

گواهی های اخذ شده

بزینس پلن) ( BPتأیید شده توسط : باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی ( توسط جناب آقای دکتر مهدی مرجانی (جراح دامپزشک) معاون پژوهشی و فناوری و تجاری سازی باشگاه پژوهشگران جوان ونخبگان )

افتخارات

{اعلام نشده}

 

وضعیت حقوقی

ثبت نشده (در شرف ثبت شرکت می باشد)

آخرین ویرایش در شنبه, 07 اسفند 1395 ساعت 15:33

شمارنده بازدیدها

15360
TodayToday56
YesterdayYesterday71
This_WeekThis_Week56
This_MonthThis_Month1293
All_DaysAll_Days15360