چهارشنبه, 06 بهمن 1395 ساعت 14:56

معرفی پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی

امروزه با رشد تکنولوژی های نوین و گسترش دسترسی به شبکه ها و دانش کار آفرینی، انقلابی نو در بخش دانشگاه و صنعت در حال شکل گیری و تکامل است. در این راستا و در تحقق نهضت تولید علم و تجلی در چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران، برای تعالی کشور، شکل گیری پارک های علم و فناوری از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

 

دانشگاه آزاد اسلامی نیز با وجود داشتن ظرفیت های لازم و همچنین سهم نسبتاً زیاد در تولید علم، اقدام به راه اندازی پارک علم و فناوری برای استفاده موثر از این زیر ساخت ها در جهت تجاری سازی و توسعه مبتنی بر دانایی و علم فن آفرینی برای رشد فعالیت های دانش محور نموده است. این اقدام می تواند بستری مناسب برای هم افزایی افراد دانشگاهی و متخصص در حوزه فناوری به منظور بهره برداری از توان آنان در پیشبرد اهداف دانشگاه های نسل سوم و ارزش آفرینی حداکثری در این نهاد مقدس باشد.

پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی طی چندین جلسه مذاکره توانست با رهنمودهای ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی و با نظر به اهداف کلان تعیین شده، با تدوین و ارائه طرح تجاری (Business Model) مناسب، موافقت اصولی را طی نامه شماره 187706 در تاریخ 13 / 10 / 93 از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کند.

این پارک به عنوان یکی از بزرگترین پارک های غیردولتی محسوب می شود که مدل اقتصادی آن به عنوان مدلی نو برای اولین بار در بین پارک ها اجرا می شود. همچنین پارک یاد شده برای مدیریت پارک های علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و نحوه سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان دانشگاه توانسته مدل بی بدیل خود را ارایه و به تصویب مراجع ذیصلاح برساند. طراحی این مدل با هدف برقراری ارتباط اثربخش با بخش خصوصی و صنعت ضمن در نظر گرفتن ویژگی هایی چون ارائه خدمات تخصصی، هدایت، نظارت، مشاوره و خدمات مورد نیاز با لحاظ نمودن ارکان مختلف تجاری سازی به خوبی انجام گرفته است تا بتواند به عنوان مدلی کارآمد در بزرگ ترین پارک غیر دولتی کشور و منطقه، جهت حرکت به سوی اقتصاد دانش بنیان و تجاری سازی فناوری موثر واقع شود.

آخرین ویرایش در شنبه, 09 بهمن 1395 ساعت 09:37

شمارنده بازدیدها

15590
TodayToday22
YesterdayYesterday68
This_WeekThis_Week286
This_MonthThis_Month1523
All_DaysAll_Days15590