یکشنبه, 25 تیر 1396 ساعت 09:58

سیاست‌ بومی‌گزینی دانشگاه آزاد اسلامی؛ ایجاد فرصت برابر

حرکت علمی و فرهنگی دانشگاه برای کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی

سیاست‌های بومی‌گزینی محور اصلی قسمت سیزدهم از مجموعه «مجله دانشگاه» بود که در آن بیان شد در حال حاضر در 71 درصد از رشته‌های محل‌های کارشناسی‌ارشد، 96 درصد رشته‌محل‌های کارشناسی و کاردانی و 51 درصد از رشته‌محل‌های دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی بومی‌گزینی انجام شده است.

دکتر علی‌اکبر ولایتی در این برنامه که شب گذشته از شبکه یک سیما پخش شد، گفت: «در دانشگاه آزاد اسلامی باید محیطی فراهم شود، که با جاها و محیط‌های دیگر که در شهرها و مناطق مختلف کشور هستند، سنخیت داشته باشد.»

در ادامه این برنامه دکتر علی‌محمد نوریان، سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی نیز به سیاست‌های بومی‌گزینی در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: «سیاست‌های بومی‌گزینی در دانشگاه آزاد چه در مورد دانشجویان و چه اساتید در این راستا است که فرصت‌های برابر را برای هر کسی که در جایی از جمهوری اسلامی زندگی می‌کند، فراهم کنیم، تا بتواند خود را در زمینه علمی و تکنولوژیکی ارتقا دهد.»

در ادامه بیان شد که شرایط برای یک رشد علمی فراهم است، تجربه زیادی در پشت سر است و آینده‌ای روشن در پیش روی دانشگاه است. باید تحصیلات تکمیلی و رشد نخبگان در مقاطع بالاتر هدفمند پیش برود.

دکتر مجتبی علوی‌فاضل، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی، نیز تبعات فرهنگی داوطلبان آزمون برای پذیرش در سایر شهرها غیر از محل سکونت را دغدغه‌ای بسیار مهم دانست و گفت: «این کار تبعات فرهنگی و اجتماعی و هزینه‌های فراوانی را بر خانواده‌ها تحمیل می‌کرد که با توسعه دانشگاه در این بخش، این دغدغه هم به طور کامل برطرف شده است و دانشگاه موفق شده زمینه تحصیل داوطلب را در شهر و استان محل زندگی او فراهم کند.»

علوی فاضل افزود: «اکنون در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد اسلامی چیزی نزدیک به 71 یا 72 درصد پذیرش به صورت بومی است، یعنی داوطلبان برادر و خواهر این امکان را دارند که در شهر محل سکونت خود پذیرش شوند و اگر در شهر خود آن‌ها، رشته مورد نظر دایر نیست، در استان حتما می‌توانند رشته مورد نظر را ثبت‌نام و تحصیل کنند.»

او گفت: «در مقطع دکتری نیز حدود 50 تا 51 درصد پذیرش و انتخاب رشته‌ها در دانشگاه آزاد، انتخاب‌های بومی است. امروز با تدبیر بلند ریاست دانشگاه چیزی قریب به 50 درصد یعنی هزار و 200 رشته‌محل دکتری در شهرستان‌های مختلف کشور به صورت بومی پذیرش دانشجو دارند.»

در ادامه این برنامه بیان شد که سرانه فضای دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی 10 مترمربع است که بیشتر از متوسط کشور است. همچنین در دانشگاه نسبت استاد به دانشجو در دوره دکتری یک به 2.7 دهم است، در حالی‌که در برخی از دانشگاه‌های دولتی این نسبت یک به 5 است.

یک دغدغه مهم علم‌آموزی در سال‌های گذشته فاصله محل تحصیل و محل سکونت دانشجویان بود، اما دانشگاه آزاد سعی کرد که این مساله را تبدیل به فرصت و راه‌های بومی‌گزینی را تقویت کند. در حال حاضر هم در 71 درصد از رشته‌های محل‌های کارشناسی‌ارشد، 96 درصد رشته‌محل‌های کارشناسی و کاردانی و 51 درصد از رشته‌محل‌های دکتری تخصصی بومی‌گزینی انجام شده است.

بومی‌گزینی تنها یک حرکت علمی نیست، بلکه می‌توان آن را حرکتی فرهنگی هم دانست که در انسجام بنیان خانواده‌ها و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی کمک خوبی باشد و باید این مسیر را با شتاب پیش برد.

منبع: خبرگزاری آنا

شرکت های مستقر

چند رسانه ای

شمارنده بازدیدها

15359
TodayToday55
YesterdayYesterday71
This_WeekThis_Week55
This_MonthThis_Month1292
All_DaysAll_Days15359